Metsa hooleta jätmine ei aita kaasa kestlikule metsandusele
Autor Liisa Rohila 15.11.2022

Foreko grupi kestlikkuse aruanne on iga-aastane tagasivaade sellele, mis toimub Eesti suurima erametsaomaniku telgitagustes. Ennekõike on soov seeläbi tutvustada, mida tähendab praktikas vastutustundlik metsamajandamine ja näidata uusi võimalusi, mida pakub metsandusele osalemine teadusprojektides, aga ka tehnoloogia kasutamine.
Oluline on ühiskonnale rohkem ja tasakaalustatumalt rääkida väljakutsetest, mis metsasektorit puudutavad. Aruandes olemegi fookuse seadnud just selgitustööle ja teadlikkuse kasvule. Näiteks on 2021. aastal metsamajandamise üks suurimad väljakutseid olnud üraskite poolt tekitatud kahjustused – mida see endaga kaasa toob ja millised on võimalused ulatuslike kahjustuste vältamiseks oleme põhjalikult avanud peatükis “Puude kahjustajad metsas”.
Üha olulisem on tuua esile ka metsa, metsamajandamise ja süsiniku jalajälje seost. Usume, et metsaettevõtetel, aga ka Eestil tervikuna on kõrgendatud vastutus tagada oma metsade süsiniku sidumise võime suurenemine. Metsamajandamise kõrval oleme juba pikemat aega pööranud rõhku Foreko portfellis olevate põllu- ja rohumaade metsastamisele. 2021. aastal metsastasid meie metsaettevõtted 103 ha ulatuses kasutusest välja jäänud põllu- ja rohumaid, mis on oluline samm meie metsaportfelli süsiniku sidumise võime suurendamisel ja liigirikkuse soodustamisel.
Samuti oleme ettevõttena pidevalt otsimas uusi võimalusi kuidas teha rohkem koostööd erinevate sektorite vahel, sh teadusalast koostööd. Muutlikud olud nii metsanduspoliitikas kui ka kliimaeesmärkide vaates on suunanud meid veelgi laiemalt mõtlema. „Maaülikool on olnud meile järjepidevalt hea koostööpartner, kes Foreko grupi metsades erinevaid uurimisprojekte läbi viib. Näiteks alustati uuringuid segametsade juurkonkurentsi uurimiseks, mis tulevikus võib meil aidata paremini toime tulla kliimamuutustega segametsade kasvatamisel,“ selgitab Marti Piirimäe, Foreko metsasektori juht.
Kokkuvõtvalt usume, et värskelt valminud kestlikkuse aruanne on üks võimalus, kuidas metsamajandamine tuua kõigile lähemale ja selgitada sektoris toimuvat ühe metsaettevõtete grupi näitel. Kestlik metsandus eeldab teadlikku ja eesmärgistatud metsamajandamist. Foreko soov on, et iga Eesti metsaettevõte enda tegevust inimestele tutvustaks – nii toome metsanduse juurde uusi hakkajaid noori ja aitame murda müüte, mis ühiskonnas levivad.
Foreko on pikaajalise kogemusega metsandusettevõtete grupp, mis eraldus 2020. aastal Graanul Invest grupist kandes toona nime OÜ Graanul Mets. Alates 2022. aasta septembrist tegutseb ettevõte uue nime – Foreko OÜ all, mis viitab nii kogu grupi igapäevasele metsamajandamisele, kui ka pikaajalisele eesmärgile teha seda jätkusuutlikult. Foreko gruppi kuuluvad Eesti metsaettevõtted Karo Mets, Roger Puit, Valga Puu, AAB Ekskavaator ja Voore Mets ning Läti metsaettevõte Foreko Latvia SIA.
Täismahus kestlikkuse aruandega saad tutvuda siin.